تاثیر داروی استاتین بر بیماران مبتلا به ام اس

به گزارش وبلاگ آرشیو بهترین ها، تهران- خبرنگاران- محققان UCL انگلیس دریافتند داروی سمواستاتین که معمولا برای کاهش کلسترول تجویز می گردد، موجب بهبود بیماران مبتلا به ام اس پیش رونده ثانویه (SPMS) می گردد.

تاثیر داروی استاتین بر بیماران مبتلا به ام اس

به گزارش گروه اخبار علمی وبلاگ آرشیو بهترین ها از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در این تحقیقات که با آزمایش روی 140 بیمار مبتلا به SPMS انجام گرفت، بیماران به دو گروه تقسیم شدند.، گروه اول داروی سیمواستاتین را با میزان روزانه 80 میلی گرم مصرف کردند و گروه دوم به مدت دو سال از دارونما استفاده کردند. این بیماران بین 18 تا 65 سال سن داشتند و شاخص وضعیت ناتوانی عمومی (EDSS) آن ها بین 4 تا 6.5 بود. در این تحقیقات حجم مغز، شاخص EDSS و کلسترول خون بیماران در طول دوره مصرف دارو آنالیز شد و داوطلبان پرسشنامه هایی را در فواصل زمانی معین پر کردند تا اثر ام اس در زندگی روزمره آن ها معین گردد.

در نتیجه این تحقیقات معین شد میزان کاهش حجم مغز در گروهی که داروی سیمواستاتین را مصرف کردند 43 درصد کمتر از گروه دوم بود. همچنین تغییر معیار EDSS و پاسخگویی به پرسشنامه ها در دو گروه دارای تفاوت اندکی بود. با وجود این که محققان دریافتند مصرف سیمواستاتین موجب تاخیر در تشدید ناتوانی بیماران و کاهش حجم مغز آن ها می گردد، علت این امر هنوز به درستی معین نیست.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد؛ ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می نماید. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می گردد. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می گردد که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.

زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیغام های عصبی مختل می گردد که عوارض مختلفی دارد.

در حال حاضر بیش از 2.3 میلیون نفر در سراسر دنیا به ام اس مبتلا هستند و میزان آن در زنان تقریبا سه برابر مردان است.

**انواع مختلف بیماری ام اس

- ام اس پیشرونده مقدماتی

در این نوع، نشانه های بیماری به طور پیوسته از زمان تشخیص بیماری سیر صعودی دارند. حمله ها معین نیستند و هیچ علامت بهبودی وجود ندارد. حدود 10 تا 15 درصد از بیماران، به این نوع از بیماری مبتلا می شوند. معمولا بیماری ام اس در افرادی که این مرحله را تجربه می نمایند، دیر و در حدود 40 سالگی تشخیص داده می گردد.

- نوع عودنماینده - فروکش نماینده

حدود 90 درصد بیماران، به این نوع مبتلا هستند. معمولا نشانه های اولیه بیماری در این افراد، در اوایل بیست سالگی دیده می گردد. پس از آن در دوره های مختلف، بیماری عود می نماید و در بین دوره ها، بیمار بهبودی نسبی دارد. معمولا بیمارانی که به این نوع مبتلا هستند، وارد مرحله دیگری از بیماری به نام پیشرونده ثانویه می شوند.

- ام اس پیشرونده ثانویه

در این نوع، علایم بیماری به طور پیوسته سال ها وجود دارد و هیچ عود یا بهبودی حاصل نمی گردد. معمولا این حالت 10 تا 20 سال پس از تشخیص بیماری اتفاق می افتد. این نوع از بیماری معمولا منجر به از کار افتادگی بیماران می گردد.

- نوع پیشرونده عودنماینده

این نوع از بیماری بسیار نادر است و در آن بیماری در دوره های معین عود می نماید و از یک حمله تا حمله بعدی، نشانه های بیماری شدیدتر می گردد. حدود 5 درصد از افراد به این نوع از بیماری مبتلا هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا

به "تاثیر داروی استاتین بر بیماران مبتلا به ام اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر داروی استاتین بر بیماران مبتلا به ام اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید