ادامه اعتراضات در لبنان، فراخوان برای برگزاری تظاهرات شنبه میدان ها

لبنانی ها مجددا علیه وضعیت اقتصادی و فساد در کشور تظاهرات کرده و برخی گروه های فعال در اعتراضات خواهان مشارکت در تظاهرات شنبه میدان ها در سرتاسر لبنان شدند.

ادامه اعتراضات در لبنان، فراخوان برای برگزاری تظاهرات شنبه میدان ها

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه اسکای نیوز، تحصن کنندگان در طرابلس در میدان عبدالحمید کرامی تجمع کردند. آن ها تا نیمه های جمعه شب در این میدان حضور داشتند.

گروه لحقی نیز خواهان مشارکت در تظاهرات شنبه میدان ها در سرتاسر لبنان شد. این گروه در بیانیه ای بیان نمود: بعد از حضورمان در خیابان ها برای بیش از یک هفته و بعد از ادامه انکار خواسته هایمان از سوی دولت اکنون زمان آن فرا رسیده که دولت را مجبور به پاسخ کنیم.

در این بیانیه آمده است: ما روز شنبه را روز میدان ها اعلام می کنیم و خواهان تظاهرات گسترده ای در تمامی مناطق با عنوان شنبه میدان ها هستیم.

در جریان اعتراضات نیز درگیری هایی رخ داد. صدها تن از معترضان لبنانی چادرهایی را برپا کرده و در مسیرهای اصلی بیروت مانع عبور و مرور خودروها شدند.

بانک ها و دانشگاه ها و مدارس نیز روز جمعه که روز نهم اعتراضات بود، بسته بودند.

در شهر طرابلس در شمال لبنان تظاهرکنندگان خواهان برکناری دولت و مبارزه با فساد و محاکمه برخی شخصیت های فاسد در کشور شدند. آن ها پیشنهادات برخی مسؤولان کشور را کافی ندانستند.

میدان اصلی شهر طرابلس به مرکز اصلی اعتراضات تبدیل شده است و هر روز هزاران تن در آنجا تجمع می کنند.

جمعه در بیروت، طرابلس، صیدا، النبطیه، صور، جل الدیب و دیگر مناطق تظاهرکنندگان خواهان کناره گیری طبقه سیاسی حاکم و مبارزه با فساد شدند.

خبرنگار الجزیره مدعی وقوع درگیری هایی میان تحصن کنندگان و طرفداران حزب الله در میدان ریاض الصلح شد. این درگیری ها به دنبال سردادن شعارهایی علیه فساد طبقه حاکم رخ داد و نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان وارد عمل شدند. ارتش لبنان بیان نمود که برخی از تحصن کنندگان اقدامات توهین آمیز و خلاف قانون را انجام داده اند.

در مقابل طرفداران حزب الله در ضاحیه جنوبی بیروت و بعلبک و صدور با حمل پرچم های حزب الله حمایت شان را از اظهارات سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان بیان نمودند. حامیان جریان آزاد ملی و رئیس جمهوری لبنان در شهرک البطرون در جنوب شهر طرابلس نیز حمایت شان را از رئیس جمهوری بیان نمودند.

در این راستا سعد حریری، نخست وزیر لبنان با میشل عون، رئی جمهوری این کشور در کاخ بعبدا برای بررسی بحران کنونی دیدار کرد و بدون اینکه اظهاراتی به رسانه ها بگوید کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد.

از سوی دیگر فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای درباره تحولات اخیر در لبنان بیان نمود: اتحادیه اروپا شریک نزدیکی برای لبنان است و رخدادهای گذشته را بررسی می کند. ما به حمایت از لبنان و حفظ ثبات این کشور و منطقه پایبند هستیم و از اهداف اصلاحی سعد حریری حمایت می کنیم.

وی افزود: ما اطمینان داریم که مقامات خیلی سریع به خواسته های مشروع مردم لبنان پاسخ خواهند داد.

همچنین سازمان ملل اعلام کرده که برخورد نیروهای امنیتی جز در شب 19 اکتبر مناسب بوده است.

اظهارات سازمان ملل در واکنش به دفتر حقوق بشر در این کشور درباره ثبت 100 مورد بازداشت و بدرفتاری است.

در بیانیه این سازمان آمده است: می دانیم که بیشتر بازداشت شدگان یا همگی شان آزاد شده اند. دولت اعلام کرده که به حمایت از تظاهرکنندگان ادامه می دهد. ما رخدادها را بررسی می کنیم و از دولت می خواهیم به حق تظاهرات مسالمت آمیز احترام بگذارد و از زور استفاده نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادامه اعتراضات در لبنان، فراخوان برای برگزاری تظاهرات شنبه میدان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات در لبنان، فراخوان برای برگزاری تظاهرات شنبه میدان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید