روستایی دیدنی که به ماسوله کردستان شهرت دارد

به گزارش وبلاگ آرشیو بهترین ها، ایسنا/ این خبر پیرامون روستایی دیدنی که به ماسوله کردستان شهرت دارد، برای شما نگارش شده است.

روستایی دیدنی که به ماسوله کردستان شهرت دارد

داستان چیست؟

وقتی حرف رفتن به سفر به میان می آید، ناخودآگاه ذهن آدمی مکانی زیبا و سرسبز را تصور می نماید که در فصلی که قصد مسافرت به آنجا را دارد از زیبایی های طبیعی و گردشگری خاصی برخوردار باشد.

اگر در فصل بهار قصد مسافرت به مکانی خوش آب و هوا را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما سری به غرب کشور و استان کردستان بزنید و از زیبایی های طبیعی و گردشگری آن غرق در لذت شوید.

فصل بهار زمان مناسبی برای دیدن ماسوله کردستان است؛ هرچند که دیدن این مکان زیبا در فصل زمستان نیز خالی از لطف نیست اما زیبایی های آن در فصل بهار چندبرابر می گردد.

هرچه از سنندج به سمت پالنگان حرکت کنید، بیشتر از دود و دم و هوای آلوده شهر فاصله گرفته و به طبیعت بکر و زیبای خدادادی کردستان قدم خواهید گذاشت.

بیشتر بخوانیدآشنایی با روستای پالنگان در استان کردستان

به پالنگان که می رسیم، جهتی را تا روستا هم قدم رودخانه و نسیم خنک بهاری می شویم و طنین سیاچمانه ای که از دور به گوش می رسد مسافران را به سوی خود فرامی خواند و شوق مسافران برای دیدن این طبیعت زیبا را دوبرابر می نماید.

وارد روستا که می شویم دیدن خانه های پلکانی و معماری سنگی روستا اولین چیزی است که چشم ها را به سوی خود جلب می نماید، رودخانه ای مشهور به ته نگی وه ر که از میانه روستا می گذرد، خانه ها را به دو قسمت تقسیم نموده و راه ارتباطی اهالی روستا به وسیله پل باریکی است که بر روی رودخانه قرار گرفته است.

در طول جهت سفر خود به پالنگان و گشت و گذار در داخل روستا با چشمه های روان و آبشارهای خروشان روبرو می شوید که صدای دلنواز رودخانه های خروشان روح را صیقل و از هیاهو و جنجال زندگی شهر دور می نماید.

وارد کوچه پس کوچه های روستا که می شوی و از کوه بالا می روی، صفا و صمیمیت اهالی روستا یکی از زیبایی های زندگی روستایی را به نمایش می گذارد، پشت بام یکی از خانه ها حیاط خانه دیگری است، زنانی را می بینی که در پشت بام نشسته و مشغول نخ ریسی هستند، برای سهولت در رفت و آمد از کوه از پله های سنگی استفاده شده است، از پله ها که بالا می روی عده ای از پیرمردانی را می بینی که در تنهایی خود نشسته و بهشتی را می نگرند که تمام عمر خود را در آن سپری نموده اند یا خانواده هایی را می بینی که در کمال آرامش و صمیمیت مشغول نوشیدن چای در دل این طبیعت بکر هستند.

بعد از کلی گشت و گذار در این بهشت خدادادی زیبا، که انگار نقاش عالم با ظرافت خاصی آن را زینت داده است، بوی ماهی کبابی که در فضا پیچیده است مسافران را به صرف نهاری دلچسپ در دل طبیعتی بکر فرا می خواند و ماهی قزل آلای این منطقه شهرت بسیار دارد.

در پالنگان تا چشم کار می نماید اصالت است و سادگی و این جا تنها جایی است که از سیستم و ساختمان سازی شهری خبری نیست و با وجود اینکه در طول قدمت 3000 ساله خود بارها و بارها ویران و بازسازی شده است؛ اما هنوز سیستم محلی و روستایی خود را حفظ نموده و مصالح و املاح به کار رفته در ساختن خانه ها نیز حاصل همین طبیعت بکر است.

بعد از خوردن نهاری دلچسپ هنگام بازگشت، دیدن و زیارت از زیارتگاه حضرت عکاشه خالی از لطف نیست، بیشتر گردشگران بعد از گردش در روستای زیبای پالنگان به طبیعت زیارتگاه حضرت عکاشه رو می آورند و بعد از زیارت و طلبیدن حاجت و ادا کردن نذر خود برای چند ساعتی در سایه درخت های ستبر و هزاران ساله می آسایند.

منبع: همگردی

به "روستایی دیدنی که به ماسوله کردستان شهرت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی دیدنی که به ماسوله کردستان شهرت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید