غول مخفی ویلاسازی در مازندران

به گزارش وبلاگ آرشیو بهترین ها، عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با ابراز این عقیده که سیاستی برای گردشگری جنگلی در مازندران وجود ندارد، گفت: الگوی بوم گردی جنگل به دلیل جذابیت های موجود، می تواند موجب احیا و تجدید حیات بسیاری از فراوریها، فرهنگ، صنایع دستی، شیوه زندگی در کنار جنگل، دامپروری، فراوری گوشت، لبنیات، اشتغال و غیره گردد.

غول مخفی ویلاسازی در مازندران

مهدی رمضان زاده در گفت وگو با وبلاگ آرشیو بهترین ها با اشاره به این که در قوانین بوم گردی، الزاما مکان جغرافیایی معین نشده است، اظهار کرد: در بوم گردی باید دو اصل معماری بومی منطقه مانند ساخت و بازسازی مسکن مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به این که برای صدور مجوز بوم گردی در مناطق جنگلی، حتما باید یک سکونتگاه وجود داشته باشد، توضیح داد: برای رونق بوم گردی جنگلی در مازندران، باید به عقب برگردیم و سکونتگاه های گذشته در این استان را مورد آنالیز قرار دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان این که فرهنگ گذشته مازندران زندگی پشت به دریا و رو به جنگل بوده است، گفت: بسیاری از سکونتگاه های مازندران در گذشته در حدفاصل ارتفاعات و جلگه قرار داشت و امروز نیز بیش از 40 درصد از سکونتگاه های این استان در حاشیه و داخل جنگل واقع شده است.

رمضان زاده با اشاره به این که اقامتگاه های بوم گردی در مازندران این ویژگی را دارند که در روستاهای وسط جنگل مجوز فعالیت بگیرند، گفت: شرایط برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای جنگلی دارای طرح هادی فراهم است چرا که باید این سکونتگاه ها دارای سند و داخل بافت باشند.

وی با تاکید بر این که بر اساس مطالعات موجود در جهان، اساس گردشگری در صورتی شکل می گیرد که تفاوت زیادی بین محل زندگی اصلی و زندگی محل گردشگری ایجاد شده باشد، گفت: زندگی در جنگل با وجود گونه های مختلف درختی و زیستی تفاوتی با زندگی شهری امروزی ایجاد می نماید که این امر تقاضای اجتماعی را برای حضور در این نوع اقامتگاه ها افزایش می دهد.

لزوم توجه به کنترل و پایش جنگل در گردشگری جنگلی

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به این که در توجه به گردشگری جنگلی باید مباحثی چون کنترل و پایش جنگل نیز در دستور کار قرار بگیرد، اظهار کرد: عدم تجاوز به منابع طبیعی از سوی صاحبان اقامتگاه های گردشگری، تخریب محیط، آتش سوزی، انباشت زباله و غیره بخشی از مواردی است که در بوم گردی جنگلی باید بر روی آن به طور کامل نظارت داشت.

رمضان زاده با بیان این که اگر بر روی گونه های بوم گردی در ایران مطالعه ای انجام دهیم، این امر در شمال کشور و کویر به خوبی رشد نموده است، توضیح داد: اقتصاد مبتنی بر جنگل در اثر پروژه هایی چون خروج دام از جنگل و طرح تنفس تحت تاثیر نهاده شد و سکونتگاه های جنگلی خارج از سکنه شده و یا در معرض تخلیه جمعیتی نهاده شده است.

وی با اشاره به این که معایب خروج جنگل نشینان مسائلی مانند عدم رعایت شیوه زندگی در شرایط جدید را برای مردم شهر و روستا به وجود آورد، گفت: الگوی بوم گردی جنگل به دلیل جذابیت های موجود، می تواند موجب احیا و تجدید حیات بسیاری از فراوریها، فرهنگ، صنایع دستی، شیوه زندگی در کنار جنگل، دامپروری، فراوری گوشت، لبنیات، اشتغال و غیره شود و اگر این امر در کنار معیشت جنگل نشینان شکل بگیرد به رشد اقتصادی آنها نیز یاری می نماید.

رئیس کارگروه گردشگری اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با بیان این که جنگل نشینی و توجه به بوم گردی جنگلی، اشتغال ترکیبی از گردشگری، کشاورزی و دامپروری ایجاد می نماید و منجر به احیای کالایی شدن فرهنگ می شود، گفت: محصولات فراوری شده در این فضا شامل صنایع دستی، لبنیات و غیره نیز می تواند به عنوان یک کالای فروش، برای رشد اشتغال و برطرف بیکاری لحاظ شود.

گردشگری در جنگل های مازندران الزاما 4 فصل نیست

رمضان زاده در ادامه با اشاره به این که الزاما گردشگری در جنگل در مازندران 4 فصل نیست اما به لحاظ اقتصادی می تواند دارای مزایای فراوانی باشد، اظهار کرد: در مازندران با وجود جنگل های پائین دست، میان دست و بالادست می تواند این نوع بوم گردی 4 فصل باشد اما عملا امکان پذیر نیست، بدین معنی که هرچه ارتفاع افزایش یابد، تعداد فصول این نوع گردشگری کم می شود.

وی با بیان این که در ارتفاعات پائین شرایط برای جنگل نشینان در زمستان نیز فراهم است و می توان با فرآیند برندسازی و بازاریابی منطقی، بخشی از انگیزه های زمستانی را جذب کرد، گفت: این نوع گردشگری به ویژه در زمستان هرچند به توسعه و رونق فصل های بهار و زمستان نیست اما می توان آن را اجرایی کرد.

بوم گردی جنگلی با جنگل خواری یکی است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در پاسخ به این که آیا بوم گردی جنگلی با جنگل خواری یکی است یا خیر، اظهار کرد: در صورت مسئله می توان پاسخ مثبتی به این سوال داد اما باید به این نکته توجه کرد که جنگل خواری زمانی اتفاق می افتد که یک سیستم کنترلی وجود نداشته باشد.

رمضان زاده با اشاره به این که بوم گردی جنگلی در کشورهای شمال اروپا مانند نروژ، سوئد، فنلاند و غیره به شدت در حال رشد است، گفت: بوم گردی یک کسب و کار کوچک مقیاس است و در این نوع فعالیت ها می توان الزام های کنترلی را به شدت اعمال کرد و متولی اصلی آن نیز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که باید نظارت و پایش را بر اساس برنامه های مرتبی انجام دهد.

وی با بیان این که در بحث بوم گردی جنگلی در صورت جلوگیری از فعالیت های بزرگ مقیاس، می توان به حفظ و احیای جنگل نیز یاری کرد، اضافه کرد: در مازندران جنگل خواری های زیادی صورت می گیرد و این امر به پیش از انقلاب بر می شود، اما نمی توان تمام آن را به بحث گردشگری نسبت داد، شهرک های نوظهور محصور در خشکی در حاشیه ساحل که از مرکز مازندران به غرب پیش از انقلاب به وجود آمد به بهانه گردشگری نبود اما مسائل زیادی را به وجود آورده است.

غول مخفی ویلاسازی در مازندران

رئیس کارگروه گردشگری اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به این که در جنگل نور و سیسنگان، جنگل و دریا به هم متصل بودند اما شهرک های ساحلی، ساخت و سازهای بی رویه و توسعه سکونتگاه ها آن را از بین برد، گفت: بحث گردشگری امروز در مازندران، موجب تغییرات کاربری گسترده در جنگل و حتی حاشیه آن شده است.

وی با بیان این که در مازندران سیاستی برای گردشگری جنگلی وجود ندارد، اضافه کرد: با وجود این که برخی اعتقاد دارند غول مخفی ویلاسازی در مازندران سربرآورده، اما من معتقدم هم چنان خاموش مانده است چرا که بسیاری از اراضی حاشیه جنگل که به فروش رسیده هنوز اقدام به ساخت و ساز ننموده اند و فاجعه ای در آینده با شدت بسیار زیاد، خود را نشان می دهد.

رمضان زاده تاکید نمود: الگوی نامناسب در بخش کشاورزی، گردشگری و غیره وقتی بدون شناخت از جذابیت های محیط و ظرفیت های موجود باشد، می تواند آسیب بزند.

گفت وگو از: سیداحمد حسینی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "غول مخفی ویلاسازی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول مخفی ویلاسازی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید