دلیل عجیب روزنامه صداوسیما برای توجیه کمرنگ کردن و حذف فردوسی پور!

به گزارش وبلاگ آرشیو بهترین ها، روزنامه جام جم متعلق به صداوسیما نوشت: با دمیدن سوت خاتمه مسابقه فوتبال میان تیم های ایران و چین که با گل های مهدی طارمی، سردار آزمون و کریم انصاری فرد با نتیجه 3 بر صفر به سود کشورمان تمام شد، حالا پرونده مسابقات آسیایی 2019 برای تیم ملی کشورمان از همواره جدی تر شده است و ملی پوشان کشورمان با راهنمایی صحیح کارلوس کی روش، حالا با امید و روحیه به مصاف ژاپن خواهند رفت. به همین بهانه در این مدت برنامه تلویزیونی آسیا 2019 با اجرای محمدحسین میثاقی از شبکه سه سیما روی آنتن می رود؛ برنامه ای تلویزیونی با محتوای ورزشی که بازی های این دور از مسابقات جام ملت های آسیا 2019 را پوشش می دهد و با پخش باکیفیت مسابقات، بهره گیری از گزارشگرانی حرفه ای و دعوت از کارشناسان متخصص، به یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی این شب های شبکه سه تبدیل شده است. نگاهی به میزان مشارکت پیامکی مردم در نظرسنجی های این برنامه هم خود گواهی بر این موفقیت و پربیننده بودن برنامه است؛ به همین دلیل آسیا 2019 پنجشنبه شب رکورد مشارکت شش میلیون و 500 هزار نفر را در نظرسنجی اش زد و شب های قبل برنامه هم به تناوب، میزان مخاطبان متفاوت، اما بالایی داشته اند. جام جم در این گزارش میزان مشارکت مخاطبان و دلایل موفقیت برنامه را مرور می نماید.

دلیل عجیب روزنامه صداوسیما برای توجیه کمرنگ کردن و حذف فردوسی پور!

رشد تصاعدی

پنجشنبه شب، بعد از درخشش ملی پوشان تیم ملی فوتبال در مصاف چین و نتیجه سه بر صفری که مقابل این تیم رقم زدند، محمدحسین میثاقی، مجری برنامه تلویزیونی آسیا 2019، میزان مشارکت مخاطبان در نظرسنجی برنامه که پیش بینی برد ایران مقابل چین بود را عدد شش میلیون و 500 هزار رای اعلام نمود؛ عددی که کم نیست و نشان از موفقیت یک برنامه دارد. در این میان اگر میزان مخاطبان خاموش برنامه، مخاطبانی که بیننده اش هستند، اما به هر دلیلی در نظرسنجی ها شرکت نمی نمایند را هم در نظر بگیریم، به این نتیجه می رسیم که میزان مخاطبان آسیا 2019 بی شک عددی خیلی بیشتر از این مقدار است و این برنامه توانسته یکه تاز و رکورددار پخش مسابقات ورزشی در این شب ها باشد.

البته شرکت مخاطبان در نظرسنجی آسیا 2019 که با همکاری هف هشتاد و اپلیکیشن روبیکا برگزار می گردد، فقط مختص به این شب برنامه نبود و مخاطبان سیما در طول قسمت های دیگر برنامه و رقابت تیم ملی ایران با تیم های عمان، یمن، ویتنام و عراق همچنان مشارکت بالایی در برنامه داشتند و این عدد به صورت تصاعدی در هر بازی ایران بالاتر رفت.

مرور دوباره میزان شرکت مردم در نظرسنجی های مربوط به مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 که مجددا از شبکه سه سیما پخش می شد و مقایسه اش با این آمار، گواه این است که رسانه ملی در بحث پخش مسابقات تلویزیونی مرجع اصلی مخاطبان است و بخش عمده جامعه مخاطبان مسابقات ورزشی و فوتبالی، ترجیح می دهند که مسابقات را از رسانه ملی تماشا نمایند.

جوانگرا و خلاق

تیم سازندگان برنامه تلویزیونی آسیا 2019، تیم جوانی هستند و این جوانی و استفاده از عنصر خلاقیت، دیگر دلیل اصلی موفقیت این برنامه است. محمدحسین میثاقی که حالا از همواره فعال تر شده

اطلاعات عمومی بالایی در حوزه ورزش فوتبال دارد، مجری و راهنمایی نماینده اصلی این برنامه است. از جمله ویژگی های اصلی میثاقی، ریتم تند اجرای اوست که تناسب خوبی هم با فضای ورزش و فوتبال دارد و به اصطلاح، حوصله مخاطبانش را سر نمی برد. میثاقی قبل از آغاز هر مسابقه ورزشی، اطلاعاتی قابل توجه از هر دو تیم و بازیکنان آن می دهد و تحلیل های شخصی اش هم شنیدنی است؛ او همچنین در گفت وگو با کارشناسانی چون مجید جلالی و امیر حاج رضایی که همه از پیشکسوتان فوتبال کشور هستند، ضمن رعایت شرط ادب، تعامل خوبی برقرار می نماید و به همان اندازه که حفظ ریتم برنامه برایش مهم است، به آنها هم اجازه صحبت کردن می دهد. این تحلیل های مطرح شده در قبل از آغاز مسابقه و نیز بین دو نیمه، به هر مخاطبی که قدری علاقه مند به جهانی فوتبال باشد اجازه می دهد احاطه بیشتری پیدا و دانش اش را تقویت کند. در واقع صحبت های کارشناسی آسیا 2019

نه تنها حوصله سربر نیستند، بلکه اطلاعات مفیدی هم به مخاطب می دهند و از این حیث جالب توجه هستند.

پخش رایگان مسابقات

پخش رایگان مسابقات ورزشی از رسانه ملی، از دیگر اتفاقاتی است که این رسانه را به مرجعی برای مخاطبان فوتبال دوست و ورزشی تبدیل نموده و باعث شده مسابقات ورزشی و برنامه های مختص به آن، همواره بیشترین اقبال و استقبال را در میان دیگر برنامه های تلویزیونی داشته باشند. ضمن این که این پخش همواره با بالاترین کیفیت هم همراه است و از این جهت هم رسانه ملی حرفی برای گفتن دارد. در طول ایام برگزاری جام جهانی که سال جاری در کشور همسایه مان، روسیه برگزار گردید، میزان مراجعه مردم به تلویزیون از همواره بیشتر شد؛ بسیاری از ماهواره ها در آن مدت خاموش شدند و حتی علاقه مندان و پیگیرانی که در ایران زندگی نمی کردند، به دنبال لینک هایی بودند تا بتوانند پخش زنده مسابقات را از شبکه های سه یا ورزش سیما ببینند.

احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش سیما در مصاحبه ای که ششم آذر سال جاری با جام جم داشت، با اشاره به کیفیت پخش مسابقات ورزشی تیم ملی ایران گفته بود: ما در پخش زنده مسابقات ورزشی در منطقه و جهان کم نظیر هستیم، زیرا شما نمی توانید شبکه ای پیدا کنید که به صورت رایگان مسابقات ورزشی برای مردم پخش کند. چیزی که در شبکه ورزش رخ داده این است که تمام اتفاقات ورزشی جهان، به صورت زنده از شبکه ورزش پخش می گردد. این اتفاق در دو سال اخیر با تاکید بیشتری دنبال شده؛ بنابراین ما در این حوزه از سطح استاندارد بالاتر هستیم؛ ضمن این که مردم در جهان برای تماشای مسابقات جام جهانی باید هزینه پرداخت می کردند، اما ما این مسابقات را رایگان پخش کردیم.

شیعه اعلام نمود: کسانی را می شناسم که برای سر زدن به اقوامشان در ایران، زمان را به گونه ای تنظیم می نمایند که جام ملت های اروپا یا جام جهانی باشد تا بتوانند مسابقات را رایگان از ایران ببینند. ما لیگ های مهم آلمان، انگلستان و اسپانیا را هر هفته پخش می کنیم. خوشحالیم از این بابت که حتی این کار تبدیل به وظیفه ما شده است. همچنین برای پخش این مسابقات گزارشگر هم تربیت نموده ایم و همچنین مسابقاتی پخش می کنیم که در ایران خیلی شناخته شده نیستند و مردم اطلاعات زیادی از آن ندارند. اتفاقا پخش چنین مسابقاتی هم با استقبال مردم روبه رو شده و بعد از پخش بازخوردهای آن در فدراسیون ها یا باشگاه های خصوصی، دیده شده که علاقه مندان پیگیر بودند.

منبع: انتخاب

به "دلیل عجیب روزنامه صداوسیما برای توجیه کمرنگ کردن و حذف فردوسی پور!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل عجیب روزنامه صداوسیما برای توجیه کمرنگ کردن و حذف فردوسی پور!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید